Głos: Wrzenie w szkołach
27 lutego 2019
Determinacja do strajkowania jest duża. Niektórzy nauczyciele mówią nawet „Jak strajk, to do skutku”. Dyrektorzy zwykle ze zrozumieniem reagują na spór zbiorowy, pytają tylko „Czy się uda?”. Oliwy do ognia dolewają listy pani minister, z których odczytania w szkole dyrektorzy mają słać raporty do kuratoriów. Jeśli więc chcą dodatkowo zmobilizować nauczycieli do protestu, to powinni jak najwięcej tych listów im odczytywać – śmieje się prezeska jednego z oddziałów ZNP. Głos rozmawia z prezesami ogniw związkowych o przebiegu sporu zbiorowego.
Więcej w GN nr 8 z 20 lutego br. Polecamy!
Jolanta Jaskółka, prezes Oddziału ZNP w Zabrzu:
– Jesteśmy już po rokowaniach, przymierzamy się do mediacji. Jeśli chodzi o stosunek pracodawców do sporu zbiorowego, to nie dostrzegam jakichś większych problemów. Dyrektorzy pytają tylko: „Co z tego wszystkiego wyniknie” i „Czy się uda”. Ze strony samorządów też nie dochodzą do nas żadne niepokojące informacje. Wysyłam pisma, rozmawiam, docieram, gdzie tylko się da. (…)
Andrzej Kupczak, prezes Oddziału ZNP Oława-miasto:
– W tej chwili jesteśmy na etapie rokowań. Nie znam jeszcze reakcji samorządów na spór zbiorowy, ponieważ na razie rozmawiamy z pracodawcami. Wśród dyrektorów można jednak dostrzec duże zrozumienie dla naszej akcji. Od delikatnego poparcia po poparcie całkowite. Dyrektorzy mówią, że jeśli tym sporem niczego nie wygramy, to możemy się pożegnać z jakąkolwiek godnością zawodu nauczyciela.
Urszula Woźniak, prezes Oddziału ZNP Warszawa-Mokotów, Ursynów, Wilanów:
– Przeprowadziliśmy już rokowania w dzielnicach Ursynów, Mokotów i Wilanów. W Wilanowie jesteśmy w sporze zbiorowym ze wszystkimi placówkami. Na Ursynowie 80 proc. szkół wszczęło spór zbiorowy, a na Mokotowie, ponad 80 proc. Weszliśmy w spór zbiorowy ze 130 placówkami, z czego 25 to placówki, w których nie ma naszego Związku.
Adam Młynarski, prezes Oddziału ZNP w Radomsku:
– Na terenie powiatu radomszczańskiego spór przebiega spokojnie. Widać duże zrozumienie u dyrektorów. Nie mam sygnałów, by organy prowadzące w jakikolwiek sposób przeszkadzały w sporze zbiorowym. Na naszym terenie działa 70 placówek, a tylko w dwóch nie mamy członków Związku – to szkoła muzyczna i wygasające liceum. Spór wszczęto we wszystkich szkołach. Do końca stycznia podpisano protokoły rozbieżności, teraz jesteśmy na etapie mediacji. 26 i 27 lutego br. planujemy podpisanie protokołów z mediacji.
List ZNP do Premiera RP
Fot. Kancelaria Sejmu/Rafał Zambrzycki
List prezesa ZNP do Premiera wystosowany w poniedziałek, 25 lutego br.
Pan Mateusz Morawiecki
Prezes Rady Ministrów
Szanowny Panie Premierze!
Podczas ostatniej konwencji Prawa i Sprawiedliwości zapewniał Pan o dobrej kondycji polskiej gospodarki. Powiedział Pan również, że „Europa dla PiS to europejskie zarobki” a pana formacja polityczna „Chce gonić Europę w jej zarobkach i dobrobycie”.
Szanowny Panie Premierze!
Mamy nadzieję, że mówiąc o dążeniu do europejskich zarobków miał Pan na myśli edukację, ponieważ na niskie zarobki polskich nauczycieli zwracają uwagę nawet instytucje międzynarodowe.
Według OECD, polski nauczyciel w szkole ponadgimnazjalnej w szczycie swojej kariery zarabia ok. 25,8 tys. dol. rocznie. To żałośnie mało przy średniej OECD wynoszącej ponad 56 tys. dol. i Unii Europejskiej – prawie 55 tys. dol.
Szanowny Panie Premierze!
Nauczyciele i pracownicy oświaty w Polsce chcą godnie zarabiać i nadal pracować w polskich szkołach, przedszkolach i placówkach oświatowych.
Płace nauczycieli zaczynające się dziś od 1834 zł netto powinny wzrosnąć skoro, jak Pan zapewnia, sytuacja gospodarcza Polski jest bardzo dobra. Wzrosnąć realnie a nie symbolicznie, jak to miało miejsce ostatnio (płace zasadnicze nauczycieli wzrosły od stycznia tego roku od 83 do 115 zł netto).
Szanowny Panie Premierze!
Dotychczasowe rozmowy z minister edukacji Anną Zalewską w sprawie wzrostu wynagrodzeń pracowników oświaty w roku 2019 nie przyniosły żadnego rezultatu.
Aktualnie sytuacja w oświacie jest bardzo napięta: trzy reprezentatywne związki zawodowe, w tym największy – Związek Nauczycielstwa Polskiego, weszły w spór zbiorowy.
To, czy w najbliższym czasie dojdzie do ogólnopolskiego strajku w oświacie, zależy dzisiaj od decyzji rządu, na czele którego Pan stoi.
Dlatego – po raz trzeci w ciągu ostatnich dwóch miesięcy – Związek Nauczycielstwa Polskiego zwraca się do Pana Premiera z wnioskiem o pilne spotkanie.
Sławomir Broniarz /-/
Prezes ZNP