Związek Nauczycielstwa Polskiego
Zarząd Oddziału Warszawa Rembertów

Inicjatywa w Sejmie

12 września 2016

Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu „Pensje nauczycieli z budżetu” odbędzie się we wtorek, 13 września o godz. 17.30. Pod projektem tej ustawy zebraliśmy wiosną ponad 340 tysięcy podpisów.

Jak czytany na stronie Sejmu: „godz. 17:30 – 19:00 – Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych innych ustaw (druk nr 732) (5-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i koła)”.

Polecamy transmisję internetową – obrady Sejmu można oglądać na bieżąco TUTAJ: iTV Sejm.

O inicjatywie

Co chcemy zmienić?

Inicjatywa ustawodawcza nowelizuje ustawę o dochodach JST, ustawę o systemie oświaty oraz ustawę Karta Nauczyciela. Dotyczy wynagrodzeń nauczycieli pracujących w szkołach i placówkach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego. Proponowane zmiany oznaczają, że środki przeznaczone na średnie wynagrodzenia nauczycieli szkół, przedszkoli i innych placówek oświatowo-wychowawczych wraz z pochodnymi, odpisem na fundusz socjalny, dodatek wiejski i fundusz na doskonalenie – gwarantowane są przez państwo w budżecie i przekazywane samorządom w formie dotacji celowej. Samorządy nadal będą otrzymywać subwencję na realizację pozostałych zadań oświatowych, a ich kompetencje w zakresie kształtowania wynagrodzeń nauczycieli nie ulegną zmianie.

Dlaczego?

Wypłacanie nauczycielskich wynagrodzeń z budżetu państwa odciąży finansowo gminy, a dostęp do publicznej szkoły nie będzie już zależał od zamożności organu prowadzącego, czyli samorządu. Według Związku Nauczycielstwa Polskiego, obecny system finansowania oświaty prowadzi do przekazywania publicznych, samorządowych szkół w ręce fundacji i stowarzyszeń. W ten sposób dokonuje się prywatyzacja szkół, a nauczyciele tracą uprawnienia wynikające z Karty.