Komunikat ZNP po spotkaniu w MEiN dot. wcześniejszej emerytury dla nauczycieli (26.04.2023)
8 maja 2023
26 kwietnia br. w Ministerstwie Edukacji i Nauki odbyło się spotkanie grupy roboczej powołanej w ramach Zespołu ds. statusu zawodowego pracowników oświaty. Spotkanie dotyczyło wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Związek reprezentowali: wiceprezes ZG ZNP Krzysztof Baszczyński oraz członkowie ZG ZNP – Edyta Książek, Adam Młynarski i Urszula Woźniak.
Podczas spotkania resort edukacji przedstawił (do dyskusji) założenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli, tj.:
- Warunki nabycia prawa do wcześniejszej emerytury nauczycielskiej:
- posiadanie okresu składkowego wynoszącego co najmniej 30 lat, w tym co najmniej 20 lat faktycznego wykonywania pracy na stanowisku nauczyciela w wymiarze co najmniej ½ obowiązkowego wymiaru zajęć,
- rozpoczęcie wykonywania pracy na stanowisku nauczyciela przed dniem 1 stycznia 1999 r.
- Naliczenie świadczenia emerytalnego na nowych zasadach.
- Możliwość podjęcia pracy w jednostkach systemu oświaty na część etatu za zgodą kuratora oświaty.
- Termin, od którego poszczególne roczniki nauczycieli będą mogły przejść na emeryturę nauczycielską:
- 1 września 2023 r. – urodzeni przed 1 września 1963 r.
- 1 września 2024 r. – urodzeni po 1 sierpnia 1963 r. a przed 1 września 1966 r.
- 1 września 2025 r. – urodzeni po 1 sierpnia 1966 r. a przed 1 września 1969 r.
- 1 września 2026 r. – urodzeni po 31 sierpnia 1969 r.
- Uchylenie nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych.
Przedstawione założenia zostaną przekazane Okręgom ZNP w celu upowszechnienia wśród nauczycieli. 9 maja Komisja Ochrony Pracy ZG ZNP opracuje projekt stanowiska ZNP.
Stanowisko Zarządu Głównego Związku Nauczycielstwa Polskiego z 28 marca 2023 r. ws. wcześniejszej emerytury dla nauczycieli
Związek Nauczycielstwa Polskiego wzywa Ministra Edukacji i Nauki do natychmiastowego rozpoczęcia rozmów w sprawie przywrócenia nauczycielom prawa do przejścia na emeryturę bez względu na wiek, na podstawie art. 88 ustawy – Karta Nauczyciela.
Możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę powinna przysługiwać wszystkim nauczycielom bez względu na datę zawarcia stosunku pracy, a wysokość wcześniejszego świadczenia emerytalnego powinna być obliczana w oparciu o „stare” zasady.
Związek Nauczycielstwa Polskiego oczekuje na projekt zmian ustawowych, które przywrócą nauczycielom prawo do emerytury bez względu wiek (art. 88 Karty Nauczyciela). Deklaracje w tej sprawie składane są od 2016 r., ostatnio złożył ją minister edukacji Przemysław Czarnek, w kontekście zapowiedzi zwolnienia 100 tys. nauczycieli.
Jednocześnie minister edukacji wykorzystał temat wcześniejszej emerytury dla nauczycieli do kolejnej manipulacji faktami, dlatego ZNP przedstawia przebieg wydarzeń w tej sprawie:
- rok 1998 – Sejm przyjmuje nową ustawę o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, która pozbawia nauczycieli od 1 stycznia 2007 r. prawa do emerytury bez względu na wiek;
- rok 2003 – ZNP występuje do Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie warunków korzystania przez nauczycieli z prawa do wcześniejszej emerytury po 31 grudnia 2006 r.;
- rok 2005 – Sejm przedłuża możliwość przejścia na emeryturę dla nauczycieli bez względu na wiek do 31 grudnia 2007 r.;
- rok 2007 – Sejm przedłuża możliwość korzystania przez nauczycieli z prawa do wcześniejszej emerytury do 31 grudnia 2008 r., odrzucając jednocześnie wniosek ZNP o wydłużenie tego okresu do 2011 roku.
W 2009 roku ZNP wystąpił z wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zachowania przez nauczycieli prawa do wcześniejszego przejścia na emeryturę na podstawie art. 88 Karty Nauczyciela. Niestety, na etapie postępowania kwalifikacyjnego, wniosek został odrzucony.