Nauczyciele nie rzucili polskiej flagi na kopiec kredy
29 listopada 2016
Takie są fakty. Koniec, kropka – pisze Justyna Suchecka z „Gazety Wyborczej” na portalu Wyborcza.pl
Wbrew temu, co twierdzą narodowe i prawicowe media, nauczyciele nie rzucili polskiej flagi na kopiec kredy. Ale memem i stworzonym wokół niego mitem, w świecie, w którym mało kto weryfikuje informacje, można odwrócić uwagę od sedna problemu. A w sobotę był nim sprzeciw nauczycieli i rodziców przeciw niszczeniu edukacji – pisze Justyna Suchecka.
Tekst TUTAJ.
Konferencja prasowa ZNP
Po manifestacji „NIE dla chaosu w szkole”: To ten transparent!
Nagranie z konferencji prasowej można obejrzeć na Facebooku!
Dziękujemy wszystkim uczestnikom i uczestniczkom sobotniej manifestacji „NIE dla chaosu w szkole” oraz organizatorom wyjazdu do Warszawy – powiedział prezes ZNP Sławomir Broniarz, otwierając dzisiejszą konferencję prasową. – Razem z nami – pomimo fatalnej pogody – byli rodzice, absolwenci gimnazjów, samorządowcy, eksperci, przedstawiciele organizacji pozarządowych, szkół niepublicznych i społecznych. Wszystkim dziękujemy za ogromne zaangażowanie! Ta manifestacja była na tyle ważnym wydarzeniem, że teraz – niestety – spotykamy się z falą oszczerstw pod adresem ZNP. Chcę powiedzieć o dwóch przekłamaniach, jakie pojawiają się w niektórych mediach. To sprawa kopca. I sprawa porozumienia ze Zjednoczoną Lewicą.
– Od strony formalnej nie otrzymaliśmy od Policji informacji o naruszeniu porządku – mówił Grzegorz Gruchlik, wiceprezes ZG ZNP, przewodniczący sobotniego zgromadzenia. – Także z oświadczenia firmy sprzątającej wynika, że nie doszło do żadnego incydentu.
W poniedziałek, 21 listopada Związek otrzymał pisemne oświadczenie firmy sprzątającej Clipper, która usunęła kopiec z ulicy Wiejskiej. Firma Clipper oświadczyła, że na kopcu kredy nie było flag. WIĘCEJ TUTAJ
Podczas konferencji zostały przedstawione zdjęcia uczestników manifestacji niosących transparent z hasłem „STOP wygaszaniu gimnazjów. Polkowice”, który po złożeniu został pozostawiony na kopcu. To białe płótno, na którym napisano sprayem hasło w kolorze czerwonym i czarnym.
– W pobliżu kopca znajdowali się ochraniający manifestację funkcjonariusze policji (widoczni na zdjęciach), którzy z pewnością interweniowaliby, gdyby doszło do niewłaściwego zachowania ze strony uczestników protestu – podkreślił prezes ZNP. – W sprawie kopca i transparentów Związek wystąpił wczoraj, 21 listopada do Policji i Straży Marszałkowskiej. W liście do Komendanta Stołecznego Policji zwróciliśmy się z wnioskiem o udzielnie odpowiedzi na pytanie: Czy w trakcie zgromadzenia publicznego – manifestacji ZNP, funkcjonariusze odnotowali zachowanie wyczerpujące znamiona przestępstwa stypizowanego w art. 137 §1 Kodeksu karnego, polegające na zniszczeniu, uszkodzeniu lub znieważaniu flagi Rzeczypospolitej Polskiej? Do Straży Marszałkowskiej zwróciliśmy się z wnioskiem o udostępnienie nagrania z monitoringu.
Szef ZNP przypomniał także kwestię porozumienia na rzecz oświaty ze Zjednoczoną Lewicą oraz partią Razem TUTAJ. W porozumieniu na rzecz oświaty, które jest od roku dostępne na stronie internetowej ZNP, nie ma słowa o gimnazjach. Jest za to mowa o utrzymaniu dotychczasowej struktury oświaty. – Dostarczyliśmy kopie tego porozumienia wszystkim posłom, by już nie mieli żadnych podstaw do rozpowszechniania kłamstw na temat rzekomego porozumienia ws. likwidacji gimnazjów – mówił szef ZNP.
Oświadczenie firmy sprzątającej
Otrzymaliśmy pisemne oświadczenie firmy sprzątającej, która usunęła kopiec z ulicy Wiejskiej potwierdzające, że na kopcu nie było flag.
Czytamy w nim: „W imieniu spółki Clipper oświadczam, że podczas wykonywania usługi utrzymania porządku podczas manifestacji 19 listopada br. w Warszawie zorganizowanej przez ZNP nasi pracownicy nie potwierdzają, aby na uprzątniętym kopcu z kredy, znajdowała się flaga państwowa Rzeczypospolitej Polskiej”.
Wniosek o udzielenie nagany
ZNP zwraca się do Komisji Etyki Poselskiej o udzielenie Pani Poseł Marzenie Machałek nagany.
Pan Grzegorz Długi
Przewodniczy Komisji
Etyki Poselskiej
Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej
WNIOSEK
Związek Nauczycielstwa Polskiego zwraca się niniejszym do Komisji Etyki Poselskiej o udzielenie Pani Poseł Marzenie Machałek nagany za naruszenie art. 6 uchwały Sejmu RP z dnia 17 lipca 1998 r. – Zasady Etyki Poselskiej.
UZASADNIENIE
W dniu3 listopada 2016 r. Poseł Marzena Machałek, prezentując w Sejmie RP stanowisko Klubu Poselskiego PiS w sprawie wniosku o wotum nieufności wobec Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej, powiedziała m.in.:„Wrócę pamięcią do stanu sprzed ponad roku, kiedy były wybory. Proszę sobie wyobrazić, że pan przewodniczący Broniarz podpisał porozumienie koalicyjne ze Zjednoczoną Lewicą. A co było w programie Zjednoczonej Lewicy? Likwidacja gimnazjów. Gdzie tu jest troska o nauczycieli? Gdzie tu jest troska o polską szkołę? To jest zwykła gra polityczna.”
(dowód: str. 98 sprawozdania stenograficznego 29 posiedzenia Sejmu RP w dniu 3 listopada 2016 r.)
W swej wypowiedzi Pani Poseł Marzena Machałek zawarła dwie nieprawdziwe informacje. Po pierwsze wskazała, że rok temu, a więc przed wyborami parlamentarnymi 2015 r., Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego zawarł porozumienie koalicyjne ze Zjednoczoną Lewicą. Po drugie, zasugerowała, że jeszcze rok temu ZNP popierało likwidację gimnazjów.
Tymczasem Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego nie zawierał żadnych koalicji wyborczych w roku 2015 r., co więcej, ZNP żadnemu z komitetów wyborczych biorących udział w wyborach 2015 r. nie udzielił poparcia. W 2015 r. ZNP zaproponował komitetom wyborczym: Polskiego Stronnictwa Ludowego, Platformy Obywatelskiej, Prawa i Sprawiedliwości, Nowoczesnej, Kukiz’15, Zjednoczonej Lewicy oraz Partii Razem, podpisanie porozumienia na rzecz edukacji i jej pracowników, które przewidywało zachowanie gimnazjów w ramach obowiązującej obecnie struktury szkolnej. Dwie ostatnie organizacje podpisały porozumienie.
(dowód: pisma z propozycją zawarcia porozumienia na rzecz edukacji i jej pracowników skierowane do szefów sztabów następujących komitetów wyborczych: Kukiz”15, Nowoczesna, PiS, PO, PSL, ZL, treść porozumienia zawartego przez ZNP ze Zjednoczoną Lewicą i Partią Razem)
Zestawiając nieprawdziwą informację o rzekomym podpisaniu porozumienia koalicyjnego przez Prezesa ZNP ze Zjednoczoną Lewicą, z informacją, że w programie Zjednoczonej Lewicy była likwidacja gimnazjów, Pani Poseł Marzena Machałek przekazała biorącym udział w posiedzeniu Sejmu posłom, a za pośrednictwem mediów wszystkim Polakom, nieprawdziwą informację, w myśl której ZNP jeszcze rok temu popierał likwidację gimnazjów. Tymczasem w roku 2015 ZNP podjął szereg działań zmierzających do utrzymania obecnej struktury ustroju szkolnego. Przykładem tego typu działań jest treść ww. porozumienia, które mogły podpisać komitety wyborcze biorące udział w wyborach 2015 r. Ponadto, jeszcze we wrześniu 2015 r., a więc przed wyborami parlamentarnymi Zarząd Główny ZNP podjął uchwałę, w której wskazał:
„Gimnazja należy doskonalić – nie likwidować. Poprawiać ich funkcjonowanie poprzez zatrudnienie psychologów, pedagogów, tworzenie mniej licznych klas. Ten kierunek powinien być priorytetem kreatorów polityki edukacyjnej.”.
(dowód: uchwała Zarządu Głównego ZNP z dnia 30 września 2015 r.)
Nieprawdziwa informacja o podpisaniu przez Prezesa Związku Nauczycielstwa Polskiego porozumienia koalicyjnego ze Zjednoczoną Lewicą, przekazana przez Panią Poseł Machałek z mównicy sejmowej świadczy albo o celowej próbie wprowadzenia w błąd opinii publicznej, albo o braku znajomości przez Panią Poseł ustawy Kodeks wyborczy. Zgodnie z art. 87 przedmiotowej ustawy koalicje wyborcze mogą być tworzone jedynie przez partie polityczne. Do koalicji wyborczych nie mają prawa przystępować związki zawodowe.
Pani Poseł Marzena Machałek oskarżyła ZNP o grę polityczną. Tymczasem to Pani Poseł wykorzystuje ZNP do gry politycznej. Kiedy to jej wygodne rzuca nieprawdziwe oskarżenia wobec Związku. Innym razem popiera, a nawet dziękuje za działania ZNP na rzecz oświaty, jak miało to miejsce w listopadzie 2015 r. (tuż po wyborach parlamentarnych), gdy na swej stronie internetowej zamieściła taki oto wpis:
„W rocznicę 110-lecia istnienia i działalności Związku Nauczycielstwa Polskiego składam wszystkim działaczom podziękowania za działania, podkreślające fundamentalną rolę oświaty w kształtowaniu wartościowego społeczeństwa przyszłości. Życzę Państwu wielu sukcesów w walce o godność zawodu nauczyciela, demokratyczną szkołę oraz wysoki poziom edukacji.”
(dowód: wydruk ze strony www.marzenamachalek.pl)
Zachowaniem z dnia 3 listopada br. Pani Poseł Marzena Machałek niewątpliwie złamała art. 6 uchwały Sejmu RP z dnia 17 lipca 1998 r. – Zasady Etyki Poselskiej, który stanowi: „Poseł powinien unikać zachowań, które mogą godzić w dobre imię Sejmu. Powinien szanować godność innych osób.”. Mając na uwadze powyższe wniosek jest konieczny i uzasadniony.
________________
Podziękowanie posłanki Machałek
Sprostowania
Dot. „Wiadomości” i programu „Minęła dwudziesta”
WIADOMOŚCI
WNIOSEK O OPUBLIKOWANIE SPROSTOWANIA
Działając na podstawie art. 31a ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1984 r. Prawo prasowe (Dz. U. z 1984 r. Nr 5, poz. 24 z późń. zm. ) Związek Nauczycielstwa Polskiego wnosi o opublikowanie na antenie Programu 1 TVP, zgodnie z zasadami określonymi w art. 32 ustawy Prawo prasowe, sprostowania następującej treści:„Nieprawdziwa jest informacja podana w Wiadomościach wyemitowanych w dniu 20 listopada br., w myśl której podczas manifestacji zorganizowanej przez ZNP doszło do profanacji flagi narodowej. Zdjęcie przedstawiające dwa drzewce owinięte materiałem, które według cytowanych w programie internautów są flagą narodową, to nie flaga, a baner w kolorach białym, czerwonym i czarnym nawołujący do nielikwidowania gimnazjum.”
„MINĘŁA DWUDZIESTA”
WNIOSEK O OPUBLIKOWANIE SPROSTOWANIA
Działając na podstawie art. 31a ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1984 r. Prawo prasowe (Dz. U. z 1984 r. Nr 5, poz. 24 z późń. zm. ) Związek Nauczycielstwa Polskiego wnosi o opublikowanie na antenie TVP Info, zgodnie z zasadami określonymi w art. 32 ustawy Prawo prasowe, sprostowania następującej treści:
„Nieprawdziwa jest informacja podana w programie „Minęła dwudziesta” w dniu 19 listopada br., w myśl której podczas manifestacji zorganizowanej przez ZNP doszło do profanacji flagi narodowej. Nieprawdziwa jest również informacja podana przez prowadzącego ten program red. Klarenbacha, że kredę wykorzystaną w trakcie tej manifestacji do usypania kopca nauczyciele wynieśli ze szkoły.
UZASADNIENIE
W trakcie programu „Minęła dwudziesta”, wyemitowanym w dniu 19 listopada 2016 r. na antenie TVP Info, prowadzący program red. Adrian Klarenbach stwierdził, co następuje: „Kto weźmie odpowiedzialność za sprofanowanie mojej flagi? Pokażmy może ten obrazek. Bo to było kiedyś tak, kiedyś to uczniowie przynosili kredę do szkoły. Teraz to kredę nauczyciele ze szkoły wynoszą. I mamy tam flagę biało-czerwoną. To jest na oficjalnej stronie Związku Nauczycielstwa Polskiego. Biało-czerwona flaga. To dla porównania mamy też jeszcze obrazek jak wygląda flaga ZNP, gdyby Pan rzecznik chciał rozwiać swoje wątpliwości. Tam została ewidentnie sprofanowana flaga biało-czerwona flaga państwowa.”
Wbrew nieprawdziwym twierdzeniom red. Klarenbacha w trakcie manifestacji ZNP nie doszło do sprofanowania flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Dwa drzewce owinięte materiałem w kolorach białym, czerwonym i czarnym, które według red. Klarenbacha są flagą państwową, to baner nawołujący do nielikwidowania gimnazjum.
Wbrew nieprawdziwym twierdzeniom red. Klarenbacha, kreda użyta do usypania w trakcie manifestacji kopca została zakupiona z prywatnych środków nauczycieli. Przekazując nieprawdziwe informacje red. Klarenbach pomówił nauczycieli biorących udział w manifestacji o kradzież. Pomówienie to, poza ww. wnioskiem o sprostowanie, zmusza ZNP do podjęcia dalszych kroków prawnych.