Związek Nauczycielstwa Polskiego
Zarząd Oddziału Warszawa Rembertów

Nowe zasady oceniania nauczycieli 25.09.2017

26 września 2017

 

Czterostopniowa skala oceniania nauczycieli – to zmiana, która ma wprowadzić ustawa o finansowaniu zadań oświatowych. Ma to umożliwić premiowanie najlepszych pedagogów

O jedną ocenę więcej Obecnie Karta Nauczyciela przewiduje trzystopniową skalę oceniania nauczycieli, mogą otrzymać oceny: wyróżniającą, dobrą i negatywną. Po nowelizacji, którą przygotował rząd, skala rozszerzona zostanie o ocenę bardzo dobrą.  Co więcej ocena dorobku zawodowego za okres stażu zastąpiona zostanie oceną pracy uwzględniającą również to kryterium. Nowa skala oceniania ma podnieść jakość nauczania i umożliwić przyznanie dodatków najlepszym pedagogom.

Ocena ma mieć też wpływ na długość ścieżki awansu – będzie mogła być skrócona lub wydłużona w zależności od tego, jak radzi sobie nauczyciel. Taką zmianę zasugerowała Najwyższa Izba Kontroli.

Skala bez oceny niezadowalającej Początkowo resort edukacji chciał poszerzyć skalę o jeszcze jedną ocenę – niezadowalającą. Uzyskanie takiej noty przez pedagoga miało być podstawą do rozwiązania stosunku pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania. Pomysł spotkał się z ostrą krytyką na etapie konsultacji społecznych.

Będzie egzamin na nauczyciela kontraktowego>>  Zwracano m.in. uwagę, że wprowadzenie dodatkowej negatywnej oceny wpłynęłoby demotywująco na nauczycieli. Brak sprecyzowanych kryteriów wystawienia takiej noty sprawiałby, że decyzja o zwolnieniu nauczyciela miałaby de facto arbitralny charakter. Ostatecznie ze zmiany zrezygnowano.

Szczegóły określi rozporządzenie W trakcie prac nad projektem zmodyfikowano także pierwotne pomysły dotyczace szczegółowych kryteriów oceniania nauczycieli. Początkowo proponowano, by szczegóły określały regulaminy tworzone przez dyrektorów szkół i oceniane przez organy nadzoru pedagogicznego.

Ostatecznie ogólne zasady określi ustawa, a szczegółowe kryteria zostaną uregulowane w rozporządzeniu. W regulaminach ustalanych przez dyrektorów szkół będą natomiast określane wskaźniki oceny pracy  nauczycieli, odnoszące się do poziomu spełniania poszczególnych kryteriów.

W wersji projektu zaakceptowanej przez rząd odstąpiono również od zasięgania opinii organu sprawującego nadzór pedagogiczny, natomiast wprowadza się wymóg zasięgania opinii związków zawodowych zrzeszających nauczyciel.