Spotkanie w Ministerstwie Pracy ws. pracowników samorządowych
16 maja 2016
17 maja odbędzie się z inicjatywy Związku Nauczycielstwa Polskiego spotkanie w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie pracowników samorządowych zatrudnionych w szkołach i placówkach opiekuńczo-wychowawczych.
Rozmowy będą dotyczyły:
* zmiany przepisów rozporządzenia o wynagradzaniu pracowników samorządowych w zakresie podniesienia minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego i ujednolicenia tabel;
* wprowadzenia prawa do dodatku specjalnego dla pracowników pedagogicznych zatrudnionych w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, w związku z negatywnym stanowiskiem resortu pracy w sprawie przywrócenia stosowania przepisów ustawy Karta Nauczyciela wobec pracowników pedagogicznych zatrudnionych przed dniem 1 stycznia 2004 r. w publicznych placówkach opiekuńczo-wychowawczych.
W powyższych kwestiach w roku 2015 przedstawiciele ZNP rozmawiali z wiceminister Elżbietą Seredyn.
Sprostowanie
Związek Nauczycielstwa Polskiego wnosi o opublikowanie w „Dzienniku Gazeta Prawna”, zgodnie z zasadami określonymi w art. 32 pr. pras., sprostowania.
BP/079/39/SB/16 Warszawa, 2016.05.11
Pani Jadwiga Sztabińska Redaktor Naczelna Dziennika Gazeta Prawna
WNIOSEK O OPUBLIKOWANIE SPROSTOWANIA
Działając na podstawie art. 31a ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1984 r. Prawo prasowe (Dz. U. z 1984 r. Nr 5, poz. 24 z późń. zm. ) Związek Nauczycielstwa Polskiego wnosi o opublikowanie w „Dzienniku Gazeta Prawna”, zgodnie z zasadami określonymi w art. 32 ustawy Prawo prasowe, sprostowania następującej treści:
„Nieprawdą jest, że Karta Nauczyciela utrudnia zwalnianie słabych nauczycieli, negatywna ocena pracy pozwala zwolnić każdego nauczyciela.
za Związek Nauczycielstwa Polskiego
wiceprezes Grzegorz Gruchlik prezes Sławomir Broniarz (adres Warszawa ul. Smulikowskiego 6/8)”
Uzasadnienie
W dniu 11 maja br. na łamach „Dziennika Gazeta Prawna” ukazał się wywiad z Mazowieckim Kuratorem Oświaty, przeprowadzony przez red. Artura Radwana. W wywiadzie tym znalazł się następujący fragment: „- Niestety karta nadal będzie utrudniać zwolnienie z pracy słabych nauczycieli. Uważa pani, że należałoby poluzować rygory w tym zakresie? – Trudno jest tolerować w szkole słabego nauczyciela. Jeśli ktoś jest dyrektorem placówki, musi się liczyć z niełatwymi decyzjami, w tym z koniecznością rozstania z taką osobą. – A pani udawało się zwolnić słabego nauczyciela? – Musiałam się rozstać z niektórymi nauczycielami, ale wynikało to z innych powodów. Zawsze starałam się o właściwy dobór kadry.” Teza zawarta w pytaniu red. Artura Radwana, w myśl której ustawa Karta Nauczyciela utrudnia zwolnienie z pracy słabego nauczyciela jest całkowicie nieprawdziwa. Możliwość wypowiedzenia lub stwierdzenia ustania stosunku pracy nauczyciela określają bowiem następujące przepisy ustawy Karta Nauczyciela: art. 20 ust. 1, art. 22 ust. 2, art. 23, art. 26, art. 27. W zakresie nieuregulowanym przepisami ustawy Karta Nauczyciela do wypowiadania umów o pracę zawartych z nauczycielami mają zastosowanie przepisy ustawy Kodeks pracy, o czym przesądza art. 91 c ust. 1 Karty Nauczyciela. W świetle tych przepisów wypowiedzenia nauczycielowi umowy terminowej dokonuje się zgodnie z zasadami określonym w Kodeksie pracy, gdyż ustawa Karta Nauczyciela nie reguluje tej kwestii. Wypowiedzenia nauczycielowi umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony również dokonuje się zgodnie z zasadami określonym w Kodeksie pracy, z tym zastrzeżeniem, iż w przypadku szkół „feryjnych” okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące i kończy z dniem 31 sierpnia danego roku szkolnego, o czym przesądza art. 27 ust. 1 KN. Karta Nauczyciela przewiduje wobec nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania dziesięć przesłanek obligujących dyrektora szkoły do wypowiedzenia lub stwierdzenia ustania stosunku pracy. Jedną z nich jest negatywna ocena pracy nauczyciela, która obliguje dyrektora do niezwłocznego zwolnienia nauczyciela za trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia. Obligatoryjnego zwolnienia unikają jedynie nauczycieli, którzy otrzymują za swą pracę ocenę co najmniej dobrą.
Podanie ww. nieprawdziwej informacji oraz fakt, że Związek Nauczycielstwa Polskiego jest największym w Polsce branżowym związkiem zawodowym zrzeszającym nauczycieli, którego podstawowym celem statutowym jest obrona godności, praw i interesów nauczycieli, czyni niniejszy wniosek koniecznym i uzasadnionym.
Z poważaniem
/-/ Sławomir Broniarz Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego