Sprostowanie ZNP dot. protokołu MEiN z posiedzeń grupy roboczej
24 sierpnia 2021
·
Sprzeciwiamy się zamieszczeniu w jednym protokole przebiegu dyskusji i ewentualnych ustaleń przyjętych 1 lipca 2021 r., tj. podczas spotkania, w którym nie uczestniczyliśmy.
- Warszawa, 14 lipca 2021 r.
- Pan Przemysław Czarnek
- Minister Edukacji i Nauki
- Związek Nauczycielstwa Polskiego w odpowiedzi na treść korespondencji w sprawie projektu protokołu z posiedzeń grupy roboczej ds. systemu wynagradzania i czasu pracy nauczycieli oświadcza, że przedstawiciele ZNP uczestniczyli wyłącznie w spotkaniu grupy roboczej 16 czerwca 2021 r., dlatego powinien zostać nam przekazany protokół tylko ze spotkania, które odbyło się w tym dniu.
- Sprzeciwiamy się zamieszczeniu w jednym protokole przebiegu dyskusji i ewentualnych ustaleń przyjętych 1 lipca 2021 r., tj. podczas spotkania, w którym nie uczestniczyliśmy.
- Odnosząc się jednak do treści przesłanego protokołu ZNP wskazuje na wyjątkową nierzetelność zapisów.
- Należy podkreślić, że po przedstawieniu prezentacji wiceminister Dariusz Piontkowski opuścił posiedzenie grupy roboczej (po 45 min.), pozostawiając pozostałych uczestników z urzędnikami MEiN. Oznaczało to w praktyce, że podczas spotkania doszło wyłącznie do wymiany poglądów, a nie do faktycznych konsultacji.
- Po dwóch godzinach przedstawiciel ZNP zaproponował przerwę do czasu przedstawienia przez MEiN założeń budżetu na oświatę w 2022 r., uznając dalszą dyskusję za bezprzedmiotową. Fakt ten nie został odnotowany w protokole.
- Ponadto w protokole zostały zniekształcone wypowiedzi przedstawicieli ZNP dotyczące obywatelskich inicjatyw ustawodawczych. Przedstawiciele ZNP mówili o dwóch inicjatywach dotyczących finansowania wynagrodzeń nauczycieli oraz systemu wynagradzania nauczycieli, a nie o jednej, jak wynika z protokołu.
- W protokole nie uwzględniono wypowiedzi przedstawiciela ZNP, że przedstawione przez ministerstwo propozycje to zmiana warunków pracy i płacy na niekorzyść nauczycieli oraz wypowiedzi, że dyskusję o zmianach w pragmatyce zawodowej nauczycieli należy rozpocząć od określenia finansowania zadań oświatowych.
- ZNP zdecydowanie sprzeciwia się zapisom zamieszczonym na stronie 8. dokumentu o przyjętych ustaleniach. Pytamy – kto z kim je „ustalił”?
- ZNP zgodnie z decyzją Prezydium ZG ZNP z dnia 21 czerwca 2021 r. zawiesiło swoje uczestnictwo w posiedzeniach Zespołu ds. statusu zawodowego pracowników oświaty do czasu przedstawienia przez ministerstwo założeń budżetu na oświatę oraz systemu wynagradzania nauczycieli opartego o średnie wynagrodzenie w gospodarce.
- Wobec powyższego Związek Nauczycielstwa Polskiego nie podpisze przesłanego protokołu. Nie będziemy legitymizować takiej formy prowadzenia dialogu.
- Jednocześnie nawiązując do wspólnego stanowiska ZNP i Forum Związków Zawodowych domagamy się dwustronnych rozmów o zmianie systemu wynagradzania nauczycieli (rząd i związki zawodowe). W tej sprawie wystąpiliśmy do Premiera.
- Sławomir Broniarz /-/
- Prezes ZNP
- Krzysztof Baszczyński /-/
- Wiceprezes ZG ZNP