Związek Nauczycielstwa Polskiego
Zarząd Oddziału Warszawa Rembertów

Szkoła samorządowa dla wybranych

2 grudnia 2016

Sejm: posłowie PiS i PO nie poparli poprawek ZNP gwarantujących szkołę samorządową.

Art. 7 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym stanowi, że zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy. Wskazuje on jednocześnie katalog tych zadań. Mieszczą się w nim między innymi: lokalny transport zbiorowy, ochrony zdrowia, pomocy społeczna, kultura, budownictwo mieszkaniowe, edukacja.

Zgodnie z ust. 2 przedmiotowego art. poszczególne ustawy określają, które zadania własne gminy z ww. katalogu są dla gminy zadaniamiobowiązkowymi. W odniesieniu do edukacji publicznej, w zakresie zadnia polegającego na prowadzaniu szkół i przedszkoli, ustawą taką jest ustawa o systemie oświaty, którą z dniem 1 września 2017 r. ma zastąpić ustawa Prawo oświatowe. W projekcie ustawy Prawo oświatowe nie wskazano, że zakładanie i prowadzenie szkół i przedszkoli należy do zadań obowiązkowych gmin i powiatów.

1 grudnia br., w trakcie obrad podkomisji sejmowej, przedstawiciel ZNP zaproponował wprowadzenie poprawki do art. 8 ust. 15 i 16 projektu ustawy Prawo oświatowe, mającej na celu przesądzenie, że zakładanie i prowadzenie szkół oraz przedszkoli jest zadaniem obowiązkowym odpowiednio gmin i powiatów. Poprawka został przez posłów odrzucona.

Odrzucenie tej poprawki oraz odrzucenie innej poprawki ZNP, która miała na celu zagwarantowanie każdemu rodzicowi prawa posłania dziecka do szkoły prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego, potwierdza podnoszone już wcześniej obawy ZNP, iż jednym z celów reformy systemu oświaty zaproponowanej przez MEN, jest daleko idąca prywatyzacja szkół samorządowych.

Poprawek ZNP nie poparli zarówno posłowie Prawa i Sprawiedliwości, jak i Platformy Obywatelskiej. 

Jak minister Zalewska za pośrednictwem posłanki Michałek nakazuje posłowi Piontkowskiemu wycofać poprawkę ZNP, a następnie wykazuje się  nieznajomością Konstytucji RP – zobacz tutaj: Wideo godz.10.19