Związek Nauczycielstwa Polskiego
Zarząd Oddziału Warszawa Rembertów

Wniosek o opublikowanie sprostowania

25 października 2016

Dziennik „Fakt”

17 października 2016 r.

Pan Robert Feluś

Redaktor Naczelny dziennika „Fakt”

WNIOSEK O OPUBLIKOWANIE SPROSTOWANIA

Działając na podstawie art. 31a ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1984 r. Prawo prasowe (Dz. U. z 1984 r. Nr 5, poz. 24 z późń. zm. ) Związek Nauczycielstwa Polskiego wnosi o opublikowanie w dzienniku „Fakt”, zgodnie z zasadami określonymi w art. 32 pr. pras., sprostowania następującej treści:

 „Nieprawdziwe są informacje podane przez „Fakt” dnia 12.10.2016 r., w myśl których:

1) rok temu Prezes ZNP wspierał pomysł likwidacji gimnazjów i był zwolennikiem 8-klasowej podstawówki, 

2) Zjednoczona Lewica szła do wyborów 2015 r. z oficjalnym poparciem ZNP.

Prawdą jest, że w roku 2015 propozycję podpisania porozumienia na rzecz oświaty ZNP przedłożył PSL, PO, PiS, Nowoczesnej, Kukiz’15, Zjednoczonej Lewicy i Partii Razem. Porozumienie podpisały dwie ostatnie organizacje. Porozumienie to nie obejmowało kwestii gimnazjów.”

za ZNP

wiceprezes ZG ZNP Grzegorz Gruchlik 

prezes ZNP Sławomir Broniarz

UZASADNIENIE

W dniu 12 października 2016 r. na łamach dziennika „Fakt” ukazał się artykuł zatytułowany „Szef Związku Nauczycielstwa Polskiego jak chorągiewka. Krytykował gimnazja, teraz ich broni!”, w którym wskazano, że biorący udział w wyborach parlamentarnych 2015 r. Komitet Wybroczy Zjednoczona Lewica szedł do tych wyborów z oficjalnym poparciem Związku Nauczycielstwa Polskiego. Wskazano w nim również, że Prezes ZNP Sławomir Broniarz podpisał się pod programem tego komitetu, który obejmował między innymi stwierdzenie, że: „gimnazja to nieudany eksperyment oświatowy.” Autor artykułu twierdzi, że Prezes ZNP jeszcze rok temu popierał likwidację gimnazjów. Wszystkie te informacje są nieprawdziwe, gdyż żaden z komitetów wyborczych biorących udział w wyborach 2015 r. nie uzyskał poparcia Związku Nauczycielstwa Polskiego, a Prezes ZNP nie podpisał się pod programem Zjednoczonej Lewicy.

Prawdą jest natomiast to, że w 2015 r. ZNP zaproponował Polskiemu Stronnictwu Ludowemu, Platformie Obywatelskiej, Prawu i Sprawiedliwości, Nowoczesnej,  Kukiz’15, Zjednoczonej Lewicy oraz Partii Razem, podpisanie porozumienia na rzecz oświaty, które w ogóle nie odnosiło się do kwestii gimnazjów. Dwie ostatnie organizacje podpisały porozumienie. Nieścisła jest więc informacja, że w październiku 2015 r., tylko ze Zjednoczoną Lewicą, ZNP podpisał przedmiotowe porozumienie.

W kampanii wyborczej 2011 r. ZNP również nie poparł żadnego komitetu wyborczego. Zaproponował natomiast pięciu partiom politycznym, których komitety brały udział w tych wyborach tj. PO, PiS, PSL, SLD i PJN podpisanie „Porozumienia na rzecz statusu zawodowego nauczycieli”. Porozumienie zostało podpisane przez PSL, PO i SLD. Ugrupowanie Polska Jest Najważniejsza w ogóle nie było zainteresowane podpisaniem porozumienia, a partia Prawo i Sprawiedliwość po wielogodzinnych negocjacjach ostatecznie nie zdecydowała się na podpisanie porozumienia.