ZNP w mediach
5 września 2016
1 września 2016 r. pod Ministerstwem Edukacji Narodowej protestowało ok. 300 osób przeciw planowanym zmianom w edukacji. Wśród pikietujących byli m.in. przedstawiciele Związku Nauczycielstwa Polskiego – wiceprezes ZG ZNP Krzysztof Baszczyński oraz Urszula Woźniak (ZNP Warszawa Mokotów, na zdjęciu).
1 września prezes ZNP wystąpił w „Faktach” (emisja materiału ok. godz. 19.10).
Polecamy. „Fakty” można obejrzeć TUTAJ.
„Gazeta Wyborcza” pisze dziś o pikiecie pod Ministerstwem Edukacji Narodowej oraz o rozpoczęciu roku szkolnego TUTAJ.
PRASA/ZNP
- Dwugłos. Czy reforma oświaty, którą rozpoczęło Prawo i Sprawiedliwość są dobrym rozwiązaniem dla polskich szkół?
Echo Dnia str. 4 Radomskie, autor: (IK)
… Tragedią będzie strata pracy, jak wylicza Związek Nauczycielstwa Polskiego, przez 37 tysięcy nauczycieli i około osiem tysięcy pracowników obsługi szkół. Mam nadzieję, że PiS się opamięta i dopóki nie będzie opracowany dokładny program nie będziemy rozbrajać systemu, który działa i daje dobre efekty. …
- Premier Szydło potwierdza: Będzie powrót ośmioletnich szkół podstawowych
Express Bydgoski str. 9, autor: Leszek Rudziński, SIER
… Czekamy nie na zapewnienia, komentarze czy publicystykę, tylko na projekty konkretnych ustaw – powiedziała Agencji Informacyjnej Polska Press Magdalena Kaszulanis, rzecznik prasowy Związku Nauczycielstwa Polskiego. …
- Pierwszaków jak na lekarstwo, za to w przedszkolach ciasno
Gazeta Lubuska str. 4, autor: Leszek Kalinowski
… Zdaniem Bożeny Mani, prezes lubuskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego, rewolucja w oświacie oznacza chaos. Likwidacja gimnazjów powoduje zmiany w całym systemie edukacji. W najbliższych latach trudno więc mówić o spokojnej nauce. …
- Rusza reforma edukacji. Na pierwszy ogień idą gimnazja
Gazeta Lubuska str. 16, autor: Leszek Rudziński
… Czekamy nie na zapewnienia, komentarze czy publicystykę, tylko na projekty konkretnych ustaw – powiedziała Agencji Informacyjnej Polska Press Magdalena Kaszulanis, rzecznik prasowy Związku Nauczycielstwa Polskiego. …
- Dzieci we mgle
Gazeta Wyborcza str. 2 Bielsko-Biała, autor: Marek Nycz
… Również Związek Nauczycielstwa Polskiego, a z nim dziesiątki organizacji pozarządowych biją na alarm, że przed nami chaos i wielka niewiadoma. Problemem znowu jest nie tyle spór o gimnazja, ile o styl, z jakim rządząca partia to robi. …
- Latem sześciolatków przybyło
Gazeta Wyborcza str. 6 Kraj, autor: Krzysztof Ławka, Olga Szpunar, Magdalena Warchala, Justyna Suchecka
… Wśród inicjatorów pikiety było kilkanaście organizacji pozarządowych, Związek Nauczycielstwa Polskiego oraz Komitet Obrony Demokracji. Nikt z MEN nie wyszedł do pikietujących.
- Nadciąga koniec szkoły, jaką znamy
Gazeta Wyborcza str. 6 Rzeszów, autor: Agata Kulczycka
… Przeciwstawia się im m.in. Związek Nauczycielstwa Polskiego. • Na początek coś ku pokrzepieniu serc: ten rok szkolny będzie krótszy, zakończy się 23 czerwca, to oznacza dłuższe wakacje o tydzień. Poza tym uczniów czeka kilka nowości. …
- Rok niepewności
Gazeta Wyborcza str. 3 Wrocław, autor: Ewa Wilczyńska
… W całym Wrocławiu w roku 2015/2016 (tegorocznych danych jeszcze nie ma) w szkołach podstawowych były 3304 etaty, w gimnazjach 1056, a w szkołach ponadgimnazjalnych – 3304. Związek Nauczycielstwa Polskiego na podstawie kwot podanych w subwencji oświatowej wylicza, że w skali kraju pracę może stracić 36 tys. osób. …
- Witaj szkoło!
Gazeta Wyborcza str. 3 Kraków, autor: Olga Szpunar
… Ale Związek Nauczycielstwa Polskiego alarmuje, że to niemożliwe. • – W podstawówkach i liceach bardzo wielu nauczycieli pracuje na niepełnych etatach i po zmianach to oni w pierwszej kolejności będą dostawali pracę w pełnym wymiarze godzin. …
- Czy planowane przez rząd reforma oświaty i likwidacja gimnazjów doprowadzi do zwolnień nauczycieli?
Kurier Poranny str. 15, autor: (JSZ)
… Andrzej Uścinowicz: – Niedawno ZNP robił ankietę. Wynika z niej, że 60 proc. nauczycieli ocenia negatywnie zamiar likwidacji gimnazjów, 31 proc. – pozytywnie, a 9 proc. nie ma zdania. Pani minister podaje trzy cele reformy: poprawa jakości kształcenia, skuteczne wyrównanie szans edukacyjnych i lepsze wsparcie wychowawcze młodzieży w okresie gimnazjalnym, w okresie dojrzewania. …
- Szkoła nie potrzebuje takiej rewolucji
Polska Dziennik Bałtycki str. 12 Rejsy, autor: Katarzyna Domagała-Szymonek
… Tak samo powinno być z oświatą – twierdzi Sławomir Broniarz, prezes ZNP. • – Liczył Pan kiedyś, z iloma ministrami oświaty przyszło Panu współpracować? • – Nie, nigdy się o to nie pokusiłem. …
- Witaj, szkoło kochana..
Polska Dziennik Bałtycki str. 15 Rejsy, autor: Ryszarda Wojciechowska
… ZNP ostrzega, że nawet 37 tysięcy z nich może być zwolnionych. Ale pani minister zapewnia, że nic nikomu nie grozi. Tym razem, jak widać, wie, co powiedzieć. Nawet jeśli nie pytała prezesa. …
- Ponad 900 nauczycieli straci pracę
Super Nowości str. 3, autor: Magdalena Pachorek
… Z kolei od września 2017 r. przez reformę oświaty bezrobotnymi może zostać nawet ok. 37 tys. nauczycieli w całej Polsce plus pracownicy administracyjni – mówi Stanisław Kłak, prezes Zarządu Okręgu Podkarpackiego Związku Nauczycielstwa Polskiego. • Przypomnijmy, że reforma oświaty, która ma zacząć obowiązywać od przyszłego roku szkolnego, zakłada przywrócenie 8-letniej podstawówki, która ma zostać podzielona na dwa 4-letnie poziomy: wczesnoszkolny i gimnazjalny. …