ZNP wnioskuje o spotkanie ws. gimnazjów
2 listopada 2015
Prezes ZNP wystosował list do Pani Poseł Elżbiety Witek, rzeczniczki prasowej PiS z prośbą o spotkanie w celu omówienia kwestii związanych z planami likwidacji gimnazjów.
Szanowna Pani Poseł
Elżbieta Witek
Rzecznik prasowa PiS
Szanowna Pani Poseł!
W związku z pojawiającymi się informacjami o planach oświatowych Prawa i Sprawiedliwości, polegających na likwidacji gimnazjów i powrocie do ustroju szkolnego obejmującego ośmioletnią szkołę podstawową oraz czteroletnie liceum ogólnokształcące, proszę o rozmowę. Pomysł ten wywołuje w środowisku nauczycielskim wiele obaw. Konsekwencje systemowej likwidacji gimnazjów są szerokie i wiążą się ze zmianami struktury systemu oświaty, podręczników szkolnych, oceniania, egzaminów zewnętrznych, subwencjonowania, ramowych planów nauczania, podstawy programowej, statutów szkolnych, bazy szkolnej i kadrowej.
Zdaniem ZNP, likwidacja gimnazjów po szesnastoletnim okresie ich funkcjonowania nie rozwiąże istniejących problemów, lecz stanie się źródłem kolejnych, generując napięcia i niepokój zarówno wśród rodziców uczniów, jak i organów prowadzących szkoły oraz pracowników zatrudnionych w gimnazjach. Wymusi kosztowne zmiany programów, podręczników i bazy edukacyjnej.
Edukacja, wychowanie i opieka w szkołach gimnazjalnych z pewnością nie są wolne od mankamentów. Jednak nie można zapominać o osiągnięciach edukacyjnych polskich gimnazjalistów, którzy w badaniach międzynarodowych (PISA) udowadniają, że właściwie ukierunkowany wysiłek i planowa, wytrwała praca uczniów pod kierunkiem dobrze przygotowanych nauczycieli przynoszą efekty.
Uważamy, że funkcjonowanie gimnazjów można poprawić poprzez zatrudnienie psychologów, pedagogów, tworzenie mniej licznych klas. Jako reprezentanci pracowników oświaty, liczymy na spotkanie z Panią Poseł w najbliższym czasie w celu omówienia kwestii związanych z planami wygaszania gimnazjów.
Z poważaniem,
Sławomir Broniarz
Prezes ZNP